תאונת דרכים בדרך לעבודה

תאונת דרכים בדרך לעבודה נחשבת בחלק גדול מהמקרים לתאונת עבודה, ועל כן מזכה בפיצויים מהמוסד לביטוח הלאומי וייתכן שגם מגופים נוספים.

עברתם תאונה בדרככם ליום העבודה?

מאמר זה יסייע לכם להבין מה מגיע לכם במקרה כזה וכיצד.

הגדרתה של תאונת דרכים בדרך לעבודה

למרבה הצער, חלק גדול מתאונות הדרכים בישראל מסתיימות בפגיעות קשות שמאלצות בטיפול רפואי מורכב, באשפוז או ניתוח ולעתים גם בשיקום.

התאונה עלולה לגרום להתרחשות של מגוון מצבים בריאותיים כבר מרגע התאונה וככל שהם התרחשו בדרך לעבודה, נוצרות מהם זכויות רבות.

לפי החוק, כל תאונת דרכים בדרך לעבודה נחשבת לתאונה שאירעה במהלך ועקב העבודה עצמה, כך שהיא מהווה תאונת עבודה לכל דבר ועניין.

באותו האופן נהוג להחשיב את תאונות הדרכים שהתקיימו בחזרה הביתה ממקום העבודה ואין זה משנה האם התאונה התרחשה כנהגים, כנוסעים, הולכי רגל או רוכבי אופניים.

ככל שתאונת הדרכים אכן עונה על הגדרת החוק לגבי הימצאותו של המבוטח "בדרך לעבודה" או "בחזרה מהעבודה", הרי שהוא זכאי להכרה כנפגע עבודה.

תביעת ביטוח על תאונת דרכים בדרך לעבודה

סייגים וחריגים לחוק

למרות שעל פניו נראה כי החוק שמתייחס לאירועי תאונת דרכים בדרך לעבודה הינו גורף, חשוב לדעת כי עובדים לא יוכרו כנפגעי עבודה כל עוד ערכו שינוי במסלול נסיעתם השגרתי כדי לכלול בתוכו סטייה ממשית מהדרך הרגילה או לבצע עצירת ביניים.

החריג היחידי שבו עצירת ביניים או סטייה מהדרך עדיין יוכרו כתאונת עבודה, הוא לצורך הורדה ואיסוף הילדים ממסגרות חינוך או קיום תפילת בוקר בבית הכנסת.

ניקח לדוגמה מקרה שבו עובד מסוים פתח את הבוקר בנסיעתו השגרתית למקום עבודתו שביישוב אחר, אך במקום לצאת משכונת מגוריו ולנסוע אל פאתי העיר במסלול הרגיל, פנה לרחוב מקביל לביתו כדי לאסוף מרשם חשוב מרופא המשפחה.

כשחצה את הכיכר שבאותו רחוב, התנגש בו רכב אחר ופגע בו בעוצמה.

על פניו, אמור היה להפוך אותו עובד לנפגע עבודה, אלא שעצירת הביניים שביצע מטילה ספק בנוגע להכרה באירוע כתאונת עבודה וייתכן שהעובד לא יימצא זכאי לפיצוי בסופו של דבר.

חריג "הסטייה מהדרך לעבודה" נחשב לסלע מחלוקת ידוע בבתי המשפט, כך שככל שהתרחשה סטייה תידרש בחינה קפדנית של כל מקרה לגופו בטרם יפוצה העובד.

רק סיבה זו לבדה מצדיקה צורך חשוב בסיוע משפטי מאת עורך דין תאונות דרכים שילווה את הליך התביעה עד למימוש הזכויות המלאות.

הגורמים הנתבעים במקרה של תאונת דרכים בדרך לעבודה

הגורם העיקרי שאחראי לפיצוי בכל מקרה שמוכר כפגיעה מעבודה הוא המוסד לביטוח הלאומי, אך ייתכן שאיננו היחידי.

כעת נעסוק בסוגיית הפיצויים שעשויה להינתן מכל אחד מהגופים הקיימים:

תביעת תאונת עבודה במוסד לביטוח הלאומי

כל אדם שנפגע בתאונת דרכים בדרכו לעבודה זכאי לקבל טיפול רפואי מיידי במיון או במוקד רפואי ולקבל החזר על הוצאות אמבולנס אם הוזמן למקום התאונה.

המעסיק והעובד מתבקשים לדווח על התאונה למוסד לביטוח לאומי באמצעות "טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על פגיעה בעבודה" (טופס ב.ל 211) ולשגר לאחר מכן את כל המסמכים הרפואיים שמתעדים את האירוע.

לאחר אישור הטופס, יקבל העובד תשלום הקרוי "דמי פגיעה", המשולם עבור 91 ימי הפגיעה הראשונים מהמקרה ומיועד לכיסוי תקופת אובדן הכושר הראשונית של העובד מרגע התאונה.

התשלום יחול בגובה 75% משכרו הממוצע של העובד משלושת חודשי עבודתו שקדמו לתאונה.

כל עוד חלפו 91 הימים והעובד נותר עדיין ללא מסוגלות לשוב לעבודתו עקב מצבו הרפואי, באפשרותו לתבוע נכות מעבודה.

מסלול תביעת נכות מעבודה מצריך הגשת תביעה נפרדת, בה ישתתפו מסמכים רבים וביניהם תיעוד רפואי כפי שהצטבר עד כה בנוגע למצבו הבריאותי של הנפגע ואישור קבלת דמי הפגיעה המהווה אסמכתא להכרה קודמת באותו אירוע כפגיעה מעבודה.

על מנת לקבל קצבה או פיצוי חד פעמי עקב תאונת דרכים בדרך לעבודה, יוזמן התובע לוועדה רפואית בה ייבחן מצבו הבריאותי, חומרתו והיקפו.

אם ייקבעו לו 9%-19% נכות יחול פיצוי כספי חד פעמי כמענק.

בקביעת 20% נכות ויותר תינתן קצבת נכות מעבודה לכל החיים.

תביעת חברת הביטוח

כמעט כל תאונת דרכים בישראל מקימה זכאות לפיצוי מחברת ביטוח החובה לרכב בהתאם לחוק הפלת"ד.

אלא שמקרה של תאונת דרכים בדרך לעבודה איננו מקנה פיצוי כפול ולכן חברת ביטוח החובה לרכב לא תשלם במקביל לתגמולי הביטוח הלאומי.

לכן ניתן לתבוע את חברת הביטוח הפרטית ככל שלנפגע קיימת פוליסה רלוונטית אחרת, כמו למשל פוליסת תאונות אישיות, פוליסת סיעוד, פוליסה המכסה ניתוחים, פוליסת נכות מעבודה ועוד.

תביעת קרן הפנסיה

במקרה של תאונה קשה שגרמה לנפגע לאבד זמנית או לצמיתות את כושר עבודתו, באופן מלא או חלקי (אפשרות לעסוק באחוז משרה מצומצם או במשרה אחרת לפי המצב הבריאותי), קיימת האפשרות לתבוע את רכיב אובדן הכושר שמצוי בקרנות הפנסיה (קרן ברירת המחדל).

לחילופין, נפגעים שלרשותם עומדת פוליסה פרטית לאובדן כושר עבודה או פוליסת מנהלים יוכלו לממש אותה.

במקרה של אובדן כושר עבודה יחול פיצוי בשיעור של עד 75% משכרו הממוצע של העובד מ-12 החודשים שקדמו לתאונה, אך כל עוד נקבע לו אובדן כושר בשיעור 75% ומעלה.

תביעת תאונת דרכים בדרך לעבודה

תביעת המעסיק במקרה של תאונת דרכים בדרך לעבודה

ככל שתאונת הדרכים התרחשה עקב רשלנות המעסיק, קיימת האפשרות לתבוע אותו בתביעת נזיקין.

תביעות אלה דורשות תחילה להוכיח את התרשלות המעסיק בדרכים כמו אי שמירה על ביטחון העובד או הפרת נהלי בטיחות בעבודה.

כך למשל, עובד שמשתמש ברכב חברה ישן שהטיפול בו נדחה מצד המעסיק במספר הזדמנויות, טען בתביעתו כי בעת התאונה התנתק הגלגל הימני הקדמי ברכבו וגרם לו להתנגש בעוצמה במעקה הבטיחות בצד הדרך.

בבית המשפט התברר כי הרכב סבל ממספר תקלות קשות שטופלו בכל פעם באופן מאולתר מטעמי חיסכון ופסק לטובתו פיצויים גבוהים.

במקרה נוסף, נהג אוטובוס הונחה להגיע השכם בבוקר למסלול נסיעה חדש אותו לא הכיר קודם לכן.

בנסיעתו בדרך לתחנה הראשונה ממנה יוצא הקו, התנגש בגשר נמוך אותו לא ניתן היה לעבור עקב הגבלת גובה.

בתביעה נטען כי אמנם קיבל הנחיות שאינן תואמות את הדרך ואת מסלול נסיעתו המדויק, אך מכיוון שנהג בפועל לכיוון הגשר וללא הפעלת שיקול דעת אישי, נמצא כבעל "אשם תורם" בשיעור 85% ולכן פוצה בסכום סמלי בלבד.

נפגעתם בתאונת דרכים בדרך לעבודה? אתם זכאים לליווי וייצוג משפטי!

כפי שקראתם, תאונת דרכים בדרך לעבודה לא תמיד נחשבת כאירוע מובהק כפגיעה מעבודה.

ועם זאת, ככל שישנם גורמים רבים יותר שמעורבים בסוגיית הזכויות והפיצויים שלכם כנפגעים, עולה חשיבות הסיוע מגורם מקצועי ומנוסה שילווה את התיק עד למימוש הזכויות המלאות.

עורך הדין רענן ללזר צבר ניסיון ומומחיות רבים בתחום תאונות הדרכים ותאונות העבודה ומשמש עורך דין נזיקין מיומן המלווה את לקוחותיו בנאמנות ובנחישות לאורך כל שלבי התביעה, כבר מרגע התאונה עצמה.

אנו מזמינים אתכם לפגישת התייעצות בלתי מחייבת, בה ניתן יהיה לבחון את המקרה על נסיבותיו המדויקות, להעריך את הפיצויים הנובעים ממנו ולתכן את הליכי התביעה המדויקים שיובילו להצלחה משפטית מלאה.

תאונת דרכים בדרך לעבודה – שאלות ותשובות

האם תביעתי תחשב כתאונת עבודה אם נפגעתי בדרך לעבודה?

​אם נפגעתם בדרך מהבית (או מהמקום שאתם לנים בו) אל העבודה, או מן העבודה אל ביתכם, או ממקום עבודה אחד אל מקום עבודה אחר, תביעתכם יכולה להיות מוכרת כתאונת עבודה.

בדרך לעבודה נפגעתי בתאונת דרכים לאחר שהורדתי את ילדי בגן הילדים, האם פגיעתי תוכר כתאונת עבודה?

ליווי ילד למעון או לגן בדרך לעבודה, אינה מהווה סטיה של ממש בדרך לעבודה, ואם מתקיימים כל שאר התנאים להכרה בתאונה כפגיעה בעבודה, פגיעתך תוכר כתאונת עבודה.​

נפגעתי בתאונת דרכים ואני מקבל קצבת נכות מעבודה עקב התאונה, האם אני רשאי לתבוע את חברת הביטוח?

אתה רשאי לתבוע את חברת הביטוח, ובמקביל רשאי הביטוח הלאומי לתבוע מחברת הביטוח פיצוי על הקצבה שקיבלת או שאתה עתיד לקבל.

השמעת המאמר לכבדי ראייה:

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 26 ביקורות
×
js_loader